Temperamentas

Žmonių būdas skirstomas į 4 temperamentus. Manoma, kad temperamentas - įgimtas dalykas ir jo negalima pakeisti. Tačiau reikia žinoti, kaip elgiasi tam tikro temperamento žmogus, kad galėtum su juo susibendrauti.

Energingas, emocionalus, nejautrus, ekstravertas (atviras), nepastovus.

Tai greitas, aktyvus žmogus. Jis emocingas, nepastovios nuotaikos. Emocijos išraiškingos, aiškiai atsispindi veide, gestais, pantomimika. Šio tipo žmogus gali greitai supykti, bet taip pat greitai ir atleisti. Atviras, mėgstantis bendrauti (ekstravertas).

Pasyvus, neemocionalus, jautrus, intravertas (uždaras), pastovus.

Tai itin jautrus žmogus. Jo emocijos gilios ir pastovios, tačiau neišreikštos, sunkiai atsispindi veide. Šio tipo žmogus tylus, uždaras, labiau linkęs būti vienas, retai mėgsta triukšmingą kompaniją. Jam neretai trūksta ištvermės, pasitikėjimo savimi.

Energingas, emocionalus, jautrus, ekstravertas (atviras), nelabai pastovus.

Tai energingas, greitų reakcijų, stiprių emocijų žmogus. Šio tipo žmogus siekia pirmauti, priešinasi viskas, kas jiems trukdo. Neretai staigiai supyksta, praranda pusiausvyrą ir negreit sugeba atleisti, nenori pripažinti, jog buvo neteisūs.

Pasyvus, neemocionalus, nejautrus, intravertas (uždaras), pastovus.

Tai lėtas, uždaras žmogus. Emocijos menkai pasireiškia išoriškai. Lėtai reaguoja į aplinką, todėl vienus erzina nejautrumu, kitus žavi didele ištverme.

Kaip pažinti?


Dauguma žmonių nėra kurio nors vieno išskirtinai temperamento tipo. Tačiau vieno temperamento savybės yra būdingiausios, o kitų – daug mažiau.

Išsiaiškinti, koks žmogaus temperamentas galima pagal priešingas savybes.

Sangvinikas: energingas, emocionalus, nejautrus, ekstravertas (atviras), nepastovus.

Flegmatikas: pasyvus, neemocionalus, nejautrus, intravertas (uždaras), pastovus.

Cholerikas: energingas, emocionalus, jautrus, ekstravertas (atviras), pastovus.

Melancholikas: pasyvus, neemocionalus, jautrus, intravertas (uždaras), pastovus.

Sveikata


Psichologai mano, kad žmogaus temperamentas turi įtakos jo būklei ir sveikatai.

Į temperamentus žmones suskirstė dar V a. Senovės Graikijoje gyvenęs Hipokratas. Anot jo, žmogaus būdą nulemia skysčių proporcija žmogaus organizme. Tad išskirti šie tipai: Sangvinikas ( gr. sanguis „kraujas“), melancholikas (gr.melas chole „juodoji tulžis“), cholerikas (gr. chole „tulžis“), flegmatikas (gr. flegma „gleivės“).

Vėliau išaiškėjo, kad organizmo skysčiai žmogaus būdui pernelyg didelės įtakos neturi, tačiau temperamentų pavadinimai išliko tokie, kokius sugalvojo Hipokratas.

Nepaisant to, psichologai pabrėžia temperamentų įtaką žmogaus sveikatai.

Sangvinikas

Šio žmogaus tipo pulsas stiprus, aktyvus ir reguliarus – 68-75 tvinksniai per minutę.

Lengvai prisitaiko prie sąlygų. Šio tipo žmonės mėgsta juokauti.

Jis pats gali įsikalbėti ligą, kai jam tai naudinga. Pats gali padėti sau išgyti.

Patarimai, kaip sveikti

Geriausiai padeda sveikti įsitikinimas, kad reikia greitai pasveikti. Šio tipo žmogų ramina, nuima nuovargį mėgstama veikla, ypač piešimas, siuvinėjimas, buvimas miške (uogavimas, grybavimas).

Melancholikas

Šio žmogaus tipo pulsas silpnas, tačiau dažnas – daugiau nei 83 tvinksniai per minutę.

Šio tipo žmonės neramūs, įtarūs. Juos neretai kamuoja galvos skausmai, nemiga. Jie jautrūs menkiausioms pašalinėms smulkmenoms.

Patarimai, kaip sveikti

Patariama pasikalbėti su kitais apie dvasinius, jaudinančius dalykus. Šio tipo žmogus greičiausiai pasveiks skaitydamas knygas ar žiūrėdamas televizorių.

Cholerikas

Šio žmogaus tipo pulsas aktyvus, stiprus iki 76-83 tvinksnių per minutę.

Tai impulsyvus, judrus, aktyvus žmogus. Jis audringai reaguoja į visus įvykius, greitai užpyksta. Dažniausiai tokie žmonės susiduria su širdies ir skrandžio skausmais.

Patarimai, kaip sveikti

Labiausiai padeda kitų pagyros, įtikinėjimai, kad jis esąs stiprus, gebantis daug pasiekti žmogus. Sveikti jam padeda bendravimas su draugais, pramogos.

Flegmatikas

Šio žmogaus tipo pulsas silpnas, reguliarus, retesnis nei 67 tvinksniai per minutę.

Tai lėtas, neemocionalus žmogus. Jis kantrus, ištvermingas, gali ištverti daugiau išbandymų ir sunkumų, nei kitų temperamentų žmonės.

Patarimai, kaip sveikti

Sveikti padeda ramybė, neskubėjimas. Šio tipo žmogui rekomenduotinos išvykos į gamtą, žvejyba, vakaras prie laužo.Top